MIPCOM 2015

MIPCOM 2015

 • EKİM 2015, 07 HABERLER

  Dünyanın her ülkesinden televizyoncuları biraraya getiren ‪#‎MİPCOM‬ fuarı, Cannes’da devam ediyor. ‪#‎Türkiye‬’nin onur konuğu olduğu bu yılki fuarda, kuruluşunun 10. Yılını kutlayan ‪#‎AyYapım‬ da projeleri ve katılımcılarıyla ilgi odağı oldu.

   

  Her yıl Cannes'da gerçekleştirilen dünyanın en prestijli televizyon etkinliği MIPCOM Yayın ve Teknolojileri Fuarı, 5-8 Ekim 2015 tarihleri arasında uluslararası sektörü ağırlıyor. Türkiye’nin Onur Ülkesi olarak seçildiği bu yılki fuara Ay Yapım da katılımcıları ile damgasını vurdu.

   

  Yapımcılığını üstlendiği projelerle sektörün ilerlemesinde ve dünyaya açılmasında büyük rol sahibi olan Ay Yapım’ın MIPCOM işbirliği çerçevesinde ilk gün Ay Yapım’ın CEO’su ‪#‎KeremÇatay‬ konferans konuşmacısı olarak yerini aldı. Türk dizilerinin uluslararası başarısının sebebini iyi hikayelere sahip olmaları olarak açıklayan Çatay “Türkiye’de başarılı olmamış bir iş yurtdışında da karşılık bulamaz. Bizim öncelikli hedefimiz yurtdışına iş üretmek değil, iyi hikayeler anlatmak” dedi.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Fuarın ikinci gününde senaryo yazarları ‪#‎EceYörenç‬‪#‎EylemCanpolat‬,‪#‎SemaErgenekon‬‪#‎AyferTunç‬ ve ‪#‎PınarBulutDeren‬ Türk dizilerinde içerik üretimine ilişkin tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Dünya film ve televizyon endüstrisinin buluşma noktası olan MIPCOM’daki bir başka konferansın katılımcıları ise ‪#‎TubaBüyüküstün‬‪#‎HilalSaral‬‪#‎HalitErgenç‬‪#‎KeremDeren‬ve Tims Uluslararası Satış Sorumlusu Selin Arat idi. Ay Yapım’ın‪#‎20Dakika‬ dizisindeki rolüyle geçtiğimiz yıl Uluslararası ‪#‎EmmyÖdülleri‬’ne aday gösterilen Büyüküstün, konferansta “Türk dramasındaki bütün kadınlar daime güçlü, derin ve meydan okuyan karakterlerdir” dedi.

   

  Yönetmenliğini yaptığı ‪#‎AşkıMemnu‬‪#‎FatmagülünSuçuNe‬?,‪#‎KurtSeyitveŞura‬ gibi dizilerin dünyanın farklı ülkelerinde yayınlanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Hilal Saral Türk dizilerinin özgün bir görsel dile sahip olmasındaki en büyük payın hikaye anlatımındaki gerçekçilik olduğunu söyledi.

  Kuzey Avrupa Ülkeleri'nde yayınlanan ve Amerika'daki remaki yapılan ilk dizi olan ‪#‎Son‬ dizisinin senaristi ‪#‎BerkunOya‬, Türkiye-yurtdışı içerik Coproduction panelinde katılımcılarla bir araya geldi.
  Türk dizi sektörünün dünya pazarı içindeki yeri için oldukça önemli olan MIPCOM 2015, 8 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek.